Ratastoolid lükates ja kallutades

- Aug 20, 2018-

Lamamis- või kaldkriipsu ratastoolid on varustatud istmete pindadega, mida saab erinevate nurkadega kallutada. Algne kontseptsioon töötati välja ortotüübiga Hugh Barclay, kes töötas puudega lastega ja märkis, et positoorseid deformatsioone, nagu skolioosi, võiks toetada või osaliselt korrigeerida, võimaldades ratastooli kasutajal lõõgastuda kallutatud asendis. Funktsioon on väärtuslik ka kasutajatele, kes ei suuda pikka aega istuda püsti või valu põhjustel.

Ratastoolide lahtikäigu korral saab seljatoe kallutamine tagasi ja jalgade tuged tõsta, samal ajal kui istmeosa jääb samas asendis, mis on mõnevõrra sarnane tavalisele reclining toolile. Mõned pehmed ratastoolid toetuvad piisavalt kaugele, et kasutaja saaks täielikult tasandada. Mõnel juhul on mõnedel meditsiinilistel eesmärkidel eelistatavad rataste ratastoolid, näiteks rindkerede riski vähendamine, puusa- ja põlveliigese passiivse liikumise võimaldamine ning mõne õendusabi protseduuri lihtsustamine, näiteks vahelduv kateteriseerimine põie tühjendamiseks ja transportimiseks vooditesse ja ka isiklikel põhjustel, näiteks inimestele, kellele meeldib kaasasolev salv. Lühikeste ratastoolide kasutamine on eriti levinud seljaaju vigastustega inimestel, nagu näiteks kvadriplegia.

Ratastoolide kallutamise korral langeb seljatoe, istmeosa ja jalgade üks aste ühesugune, mis on mõnevõrra sarnane sellele, kuidas inimene võib seljatoes tasakaalu tagamiseks selga panna neli jalga. Kuigi täielikult leegendamine levib inimese kehakaalu kogu keha tagumisel küljel, liiguvad ratastoolid kallutatuna ainult tuharatelt ja reitelt (istuval positsioonil) osaliselt selja ja pea külge (kallutatud asendis). Kallutatavad ratastoolid on eelistatud inimestele, kes kasutavad valatud või kontuuriga istmeid, kellel on vaja säilitada eriline kehahoia, kellel on tugev jõud ebasoodsalt mõjutanud (pehmendamine põhjustab keha iga kord kergelt libisemist) või kes peavad hoidma sidevahendit, jõulist ratastooli juhtseadised või muu ühendatud seade ühes ja samas suhtelises positsioonis kogu päeva jooksul. Tserebraalsete paralüüsidega inimesed, inimesed, kellel on mõned lihashaigused, ja inimesed, kellel on piiratud liikumisvõime puusa- või põlveliigestel, kasutavad sageli ratastoolide kallutamist. Kallutamisvalikud on levinumad kui lastele mõeldud ratastoolide leotamisvõimalused.


Paari:Mootorrataste ratastoolid Järgmise:Ühe käega sõidu ratastoolid